سپهرداد

خالی
سپهرداد

دارم نگاه می‌کنم. و چیز‌ها در من می‌روید. در این روز ابری چه روشنم و چه تاریک. همه‌ی رودهای جهان و همه‌ی فاضلاب‌های جهان به من می‌ریزد. به من که با هیچ پر می‌شوم. خاک انباشته از حقیقت است. دیگر چشم‌های من جا ندارد... چشم‌های ما کوچک نیست. زیبایی و زشتی کرانه ندارند...
@
قبل‌ها زیر عنوان وبلاگ می‌نوشتم: «می‌نویسم، پس بیشتر هستم». روزگاری بود که بودن و بیشتر بودن را خیلی دوست می‌داشتم. ولی گذشت. حقیقت عظیم لاتفاوت بودن بودنم و نبودنم من را به ولایت هوا فرستاد. اینکه حالا باز هم دارم می‌نویسم دیگر نه برای بودن و نه برای بیشتر بودن بلکه فقط برای عادت است.
@
ما همانی می‌شویم که پی در پی تکرار می‌کنیم؛ بنابراین فضیلت فعل نیست عادت است.
@
پیاده روی را دوست دارم. آدم‌ها را دوست دارم. برای خودم قانون‌های الکی ساختن را دوست دارم و به طرز غم انگیزی معمولی هستم...
@
جاده. مسافر. سربازِ پنج صبح. دانشجوی ترم صفری. دختری که چشم هایش نمی درخشد. اندوه. نفرت. عشق. از همین‌ها...
@@@
هیچ گونه ثباتی در موضوعات و سبک نوشته‌های این وبلاگ وجود ندارد.
@@@
ایمیل: peyman_hagh47@yahoo.com
کانال تلگرام: https://t.me/sepehrdad_channel

بایگانی
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
اتاق آبیاتاق آبی by سهراب سپهری
My rating: 2 of 5 stars

من در عجب ماندم که ویراستار کتاب چرا اسم خودش را روی جلد آورده؟ در مقدمه گفته که خواننده عزیز, در ویرایش جدید سعی شد که در نوشتار سهراب گونه گرچه هرگز پاکنویس نگردیده بود تغییری داده نشود تا بوی دست خط سهراب در کتاب باقی بماند.
و واقعا هم همین طور بود. تو بگو این ویراستار یک فاصله را نیم فاصله کرده باشد... نکرده... حتی افتضاح تر هم بوده. مثلا یک جایی از قوم آزتک ها صحبت به میان میاد. بعد حروفچین بین آز و تک در دستخط سهراب فاصله حس کرده. فاصله گذاشته. ویراستار محترم حتی آن را هم تغییر نداده.
من حیث المجموع ازین کتاب سهراب خوشم نیامد. روایت اول در مورد اطاق آبی بود. و استعاره ای بودنش و بررسی معناهای آن اتاق از دید ادیان و باورهای گوناگون. آدم به خاطر حجم اطلاعات سهراب از ادیان مختلف مقهور می شد. روایت دوم در مورد کودکی و معلم های سهراب به معنای واقعی روایت بود. تنها بخش قابل قبول کتاب بود به نظرم. و سومین روایت گفت و گو با استاد یک منطق ما خوبیم شما غربی ها بد هستید داشت که اصلا حال نکردم.


View all my reviews سیستم داینامیک (کاربردی از تفکر سیستمی)سیستم داینامیک by شهلا قبادی
My rating: 3 of 5 stars

دینامیک سیستم ها در سفر.
مفید و مختصرترین توصیف برای این کتاب همین است. یک خلاصه ی کاربردی و مفید و به دردبخور از متدولوژی دینامیک سیستم ها. خلاصه ای که آموزشی نیست. بیشتر مروری است. البته فقط 60 صفحه ی اول کتاب خلاصه ای از اصول و قوانین و بزرگان دینامیک سیستم ها و نظرگاه های مختلف این گرایش است. مابقی کتاب به کارگیری توابع تعریف شده در مدل سازی و اجرای مدل های ابتدایی و روتین در نرم افزار ونسیم است.
برای یک ارائه ی نیم ساعته و جمع بندی در مورد دینامیک سیستم ها بسیار مفید است.

View all my reviews خاک غریبخاک غریب by Jhumpa Lahiri
My rating: 4 of 5 stars

-رابطه ی روما و پدر پیرش. پدری که بعد از مرگ مادر تنهایی زندگی می کند. یک عمر با وظیفه شناسی در کنارش زندگی کرد و مادر از دنیا رفت. و حالا رابطه ی پیچیده ی پدر و دختری. دختری که وظیفه ی نگهداری پدر بر دوشش سنگینی می کند و پدری که بعد از مرگ مادر سر پیری عاشق شده و راز عشق بر دلش سنگینی می کند.
- رابطه ی مادری که عاشق مرد جوان هموطن در غربت شده. محبتی که به پای آن مرد می ریزد: انگار که عزیزترین برادرش است. و مردی که می رود.. همیشه می رود...
- رابطه ی آمیت و مگان. زن و شوهری که بعد از چند سال زندگی مشترک، به یک سفر دو نفره بدون بچه هایشان آمده اند تا در عروسی دختری شرکت کنند که دوست قدیمی آمیت (مرد داستان) بوده... دور بودن و نزدیک بودن یک زن و شوهر بعد از چند سال زندگی مشترک. شناخت آدم ها از همدیگر که هیچ وقت کامل نمی شود و همیشه حفره های غم در جای جایش وجود دارد.
- رابطه ی خواهر و برادری سودا و راهول. راهولی که الکلی است و سودایی که به عنوان خواهر بزرگتر خودش را مسئول او می داند...
- رابطه ی عجیب سانگ (دختر زیبای هندی) با فاروق... مردی که می خواهد با او تنها باشد، همیشه با او تنها باشد... ولی در حقیقت به او وفادار نیست.
- تاثیر مرگ مادر بر پسر جوان در داستان های اولین و آخرین بار و آخر سال... تاخیر چند ساله ی پذیرش مرگ مادر عالی روایت شده بود.
- و داستان عشق هما و کاشیک... عشقی بی فرجام...
خلاصه های یک خطی این مجموعه داستان همین هاست. پدر و دختر، زن و شوهر، خواهر و برادر و عشق هایی که همه بی فرجام اند... غمناک اند... تلخ اند... این جومپا لاهیری خداوندگار روایت تلخ روابط انسانی است...

View all my reviews گودیگودی by Jhumpa Lahiri
My rating: 3 of 5 stars

داستان از زندگی دو برادر در هند شروع میشه: اودایان و سوبهاش. اودایان برونگرا بعد از دانشگاه چپ میشه و وارد مبارزات برای برافراشتن پرچم سرخ و حکومت مستضعفان. و سوبهاش درونگرا درس رو ادامه میده. راهی ایالات متحده و رودآیلند میشه. تمام سال های کودکی با هم بودن. اما بعد، فصل مشترک زندگی شون زن اودایان میشه: گوری. اودایان کشته می شه. پلیس ها اونو جلوی خونه ش و جلوی چشم گوری می کشن. سوبهاش بنا به وظیفه گرایی محض جلوی پدر و مادرش می ایسته و گوری رو به عقد خودش در میاره. می برتش به آمریکا. گوری از اودایان حامله ست. بچه ای رو که به دنیا میاره اما سوبهاش بزرگ می کنه. مثل یه پدر واقعی ازش مراقبت می کنه. اما گوری مثل یه مادر واقعی نیست. سردی رابطه ش با سوبهاش رو لاهیری فوق العاده توصیف کرده. و بعد رها کردن همه چیز... فرار به سمت زندگی خودش. می ره کالیفرنیا. استاد دانشگاه می شه. و سوبهاش دختربچه ای رو در اوج نوجوانی بزرگ میکنه...
لاهیری استاد توصیف حالات و روابط انسانیه. اوج روایت هاش در این کتاب هم توصیف حالات تنهایی آدم هاست. پیچیده روایت نمی کنه. اوج تکنیکی که به خرج داده زاویه دید سوم شخص محدوده که در فصل های مختلف بین شخصیت ها گردش می کرد. و فصل آخر هم که روایت مرگ اودایان از زاویه ی سوم شخص محدود به اونه، به رخ کشیدن تواناییش در توصیف حالات یکتای آدمیزاده.
ایدئولوژی پشت کتاب معلوم و به حقه: مبارزه ی انقلابی برای بی عدالتی و فقر و رنج پوچه. ما فقط در مقابل خودمون وظیفه داریم.
"اودایان جانش را برای قیامی داده بود که به بیراهه رفته بود و فقط خسارت به بار آورده بود و حالا دیگر از هم پاشانده شده بود. تنها چیزی که عوض کرده بود خانواده ی خودش بود. ص 140"
بار گناه اودایان تا چندین نسل از یه خانواده رو دامن گیر کرده بود. اودایانی که یه افسر پلیس رو می کشه. و بعد گوری به خاطر بار گناه از مادر بودن دلسرد می شه. دید که چطوری پدری کشته شد. و خودش میلش به مادری رو از دست می ده. و بعد اون بچه و بعد ...
و راستش به شدت کتاب تلخی بود.
از تیغ سانسور هم دچار صدماتی شده بود مسلما... من دوست داشتم رابطه ی هم جنس بازی دو زن رو به روایت جومپا لاهیری هم بخونم. نشد.

View all my reviews


System Zoo 1 Simulation Models: Elementary Systems, Physics, EngineeringSystem Zoo 1 Simulation Models: Elementary Systems, Physics, Engineering by Hartmut Bossel
My rating: 4 of 5 stars

متدولوژی تفکر سیستمی برای مدلسازی دینامیک های سیستم است. برخلاف اکثر کتاب های تفکر سیستمی که به مولفه های بنیادی این تفکر می پردازن و مجال زیادی برای مدل سازی ندارن، این کتاب بی هیچ مقدمه ای رفته سراغ مدل سازی ریاضی و دینامیک های سیستم. ساختار کتاب ساده و مشخص و روشن بود. در هر بخش اول یک خلاصه ی خیلی کوتاه یک صفحه ای از سیستمی که قرار است مدل شود، بعد تعریف متغیرها و نمودار حالت و جریان مدل، بعد هم نتایج اجرای مدل در نرم افزار ونسیم ودر آخر هم تحلیل نتایج مدل و عوامل تاثیر گذار. (هر بخش در حدود 5-6 صفحه) نامگذاری کتاب هم خیلی با مسما بود. این کتاب 3 جلدی قراره همون کاری رو انجام بده که یه باغ وحش انجام میده. ما نمی تونیم به جنگل های آفریقا و آمازون و آمریکا بریم. نمی تونیم همه چیزو کشف و تجربه کنیم. ولی نیاز به دونستن داریم. پس می یام حیوون ها رو منتخب می کنیم و چیزی به اسم باغ وحش ایجاد می کنیم تا عطش گشتن و دونستن و کشف دنیا رو تا حدی برطرف کنیم. حالا تو دنیا بی شمار سیستم وجود دارن که نمی شه همه شونو مطالعه ی کامل کرد. این کتاب یه مجموعه ای از انواع سیستم ها (مهندسی و فیزیکی و محیط زیستی و اقتصادی و اجتماعی و...) رو مدلسازی کرده تا یه منتخبی از سیستم های جهان رو جمع آوری کرده باشه.
هفده مدل اول کتاب، مدل سازی رفتار عمومی سیستم ها (تاخیرها، رشدهای هدفجو، دینامیک های رشد و نزول، نوسان ها و...) بود و بخش دوم کتاب مدل سازی سیستم های فیزیکی با استفاده از متدولوژی دینامیک های سیستم. برای منی که مهندسی مکانیک خونده بودم، مدل سازی دینامیکی مثلا سیستم های انتقال حرارت بسیار جالب بود. از یک زاویه ی دیگر نگرستین به ماجرا بود. یک جور دیگر نگاه کردن بود که اتفاقا همین مدل 3 صفحه ای خیلی هم روشنگرتر از کتاب درسی های مثلا اینکروپرا بود.
بعد که نگاه کردم دیدم نویسنده ی آلمانی کتاب، هارتموت باسل خودش دکترای مهندسی مکانیک داره. و سر همین جلد اول کتاب سیستم زو مدل سازی های کامل و بی نقصی داره. جالبش اینه که آقای هارتموت باسل تحصیلات مهندسی سیستم نداره، ولی به معنای واقعی کلمه استاده در این زمینه...

View all my reviews ترجمان دردهاترجمان دردها by Jhumpa Lahiri
My rating: 4 of 5 stars

چون ارزان بود خریدمش. فقط 6 هزار تومان بود. از نشر هرمس متشکرم که کتاب ها را ارزان چاپ می کند و این که: خواندنش به طرز دردناکی لذتبخش بود.
داستان ها کوتاه بودند. روایت ها پیچ و خم اضافه نداشتند. ولی لاهیری با پرداختن به جزئیات شیرین و جذاب تو را همراه خودش می کرد و بعد یک ضربه ی بزرگ می زد و یک ضربه ی کوچک در آخرین پاراگراف هر داستان که تو را به قهقهرای لذت می رساند.
یک مساله ی خیلی مهم در هم تنیدگی بستر روایت داستان با سوژه ی اصلی داستان و در هم تنیدگی شغل و کسب و کار آدم ها با معناها و قصه های اصلی هر داستان بود. مثلا شغل آقای کاپاسی داستان ترجمان دردها به طرز عجیبی با بستر و قصه ی داستان در هم تنیده شده بود: شغل اصلی اش این بود که درمطب یک دکتر مترجم افراد مراجعه کننده بود که دردهای شان را با زبان محلی می گفتند و او عین این دردها را به دکتر انتقال می داد. شغل جانبی اش این بود که راننده تاکسی توریست های خارجی باشد. و قصه ی اصلی این بود که زن جذاب داستان دردی داشت که باید کسی آن را ترجمه می کرد. کسی آن را بیان می کرد. و چه کسی بهتر از آقای کاپاسی؟ یا بهانه ی قطع برق از ساعت 8 شب تا 9 شب در داستان یک مساله ی موقتی که به خوبی نشسته بود. به خوبی بهانه ی روایت اعتراف ها و آزردگی ها شده بود و در صفحات آخر لاهیری با یک اعتراف نهایی آدم را تکان می داد...
جزئیات... جزئیات... جزئیات... این هنر اصلی لاهیری است که اصلا نمی شود آن را تحلیل مهار کرد. چیزی است که عامل اصلی جذابیت داستان ها بوده.
تنها حسرتم این است که این مجموعه در زبان اصلی 9 داستان داشته، اما در ترجمه ی فارسی 8 داستان چاپ شده. داستان سکسی به تیر نابودگر سانسور دچار شده...

View all my reviews خاک غریبخاک غریب by Jhumpa Lahiri
My rating: 4 of 5 stars

-رابطه ی روما و پدر پیرش. پدری که بعد از مرگ مادر تنهایی زندگی می کند. یک عمر با وظیفه شناسی در کنارش زندگی کرد و مادر از دنیا رفت. و حالا رابطه ی پیچیده ی پدر و دختری. دختری که وظیفه ی نگهداری پدر بر دوشش سنگینی می کند و پدری که بعد از مرگ مادر سر پیری عاشق شده و راز عشق بر دلش سنگینی می کند.
- رابطه ی مادری که عاشق مرد جوان هموطن در غربت شده. محبتی که به پای آن مرد می ریزد: انگار که عزیزترین برادرش است. و مردی که می رود.. همیشه می رود...
- رابطه ی آمیت و مگان. زن و شوهری که بعد از چند سال زندگی مشترک، به یک سفر دو نفره بدون بچه هایشان آمده اند تا در عروسی دختری شرکت کنند که دوست قدیمی آمیت (مرد داستان) بوده... دور بودن و نزدیک بودن یک زن و شوهر بعد از چند سال زندگی مشترک. شناخت آدم ها از همدیگر که هیچ وقت کامل نمی شود و همیشه حفره های غم در جای جایش وجود دارد.
- رابطه ی خواهر و برادری سودا و راهول. راهولی که الکلی است و سودایی که به عنوان خواهر بزرگتر خودش را مسئول او می داند...
- رابطه ی عجیب سانگ (دختر زیبای هندی) با فاروق... مردی که می خواهد با او تنها باشد، همیشه با او تنها باشد... ولی در حقیقت به او وفادار نیست.
- تاثیر مرگ مادر بر پسر جوان در داستان های اولین و آخرین بار و آخر سال... تاخیر چند ساله ی پذیرش مرگ مادر عالی روایت شده بود.
- و داستان عشق هما و کاشیک... عشقی بی فرجام...
خلاصه های یک خطی این مجموعه داستان همین هاست. پدر و دختر، زن و شوهر، خواهر و برادر و عشق هایی که همه بی فرجام اند... غمناک اند... تلخ اند... این جومپا لاهیری خداوندگار روایت تلخ روابط انسانی است...

View all my reviews گودیگودی by Jhumpa Lahiri
My rating: 3 of 5 stars

داستان از زندگی دو برادر در هند شروع میشه: اودایان و سوبهاش. اودایان برونگرا بعد از دانشگاه چپ میشه و وارد مبارزات برای برافراشتن پرچم سرخ و حکومت مستضعفان. و سوبهاش درونگرا درس رو ادامه میده. راهی ایالات متحده و رودآیلند میشه. تمام سال های کودکی با هم بودن. اما بعد، فصل مشترک زندگی شون زن اودایان میشه: گوری. اودایان کشته می شه. پلیس ها اونو جلوی خونه ش و جلوی چشم گوری می کشن. سوبهاش بنا به وظیفه گرایی محض جلوی پدر و مادرش می ایسته و گوری رو به عقد خودش در میاره. می برتش به آمریکا. گوری از اودایان حامله ست. بچه ای رو که به دنیا میاره اما سوبهاش بزرگ می کنه. مثل یه پدر واقعی ازش مراقبت می کنه. اما گوری مثل یه مادر واقعی نیست. سردی رابطه ش با سوبهاش رو لاهیری فوق العاده توصیف کرده. و بعد رها کردن همه چیز... فرار به سمت زندگی خودش. می ره کالیفرنیا. استاد دانشگاه می شه. و سوبهاش دختربچه ای رو در اوج نوجوانی بزرگ میکنه...
لاهیری استاد توصیف حالات و روابط انسانیه. اوج روایت هاش در این کتاب هم توصیف حالات تنهایی آدم هاست. پیچیده روایت نمی کنه. اوج تکنیکی که به خرج داده زاویه دید سوم شخص محدوده که در فصل های مختلف بین شخصیت ها گردش می کرد. و فصل آخر هم که روایت مرگ اودایان از زاویه ی سوم شخص محدود به اونه، به رخ کشیدن تواناییش در توصیف حالات یکتای آدمیزاده.
ایدئولوژی پشت کتاب معلوم و به حقه: مبارزه ی انقلابی برای بی عدالتی و فقر و رنج پوچه. ما فقط در مقابل خودمون وظیفه داریم.
"اودایان جانش را برای قیامی داده بود که به بیراهه رفته بود و فقط خسارت به بار آورده بود و حالا دیگر از هم پاشانده شده بود. تنها چیزی که عوض کرده بود خانواده ی خودش بود. ص 140"
بار گناه اودایان تا چندین نسل از یه خانواده رو دامن گیر کرده بود. اودایانی که یه افسر پلیس رو می کشه. و بعد گوری به خاطر بار گناه از مادر بودن دلسرد می شه. دید که چطوری پدری کشته شد. و خودش میلش به مادری رو از دست می ده. و بعد اون بچه و بعد ...
و راستش به شدت کتاب تلخی بود.
از تیغ سانسور هم دچار صدماتی شده بود مسلما... من دوست داشتم رابطه ی هم جنس بازی دو زن رو به روایت جومپا لاهیری هم بخونم. نشد.

View all my reviews از گوشه و کنار ترجمهاز گوشه و کنار ترجمه by علی صلح‌جو
My rating: 3 of 5 stars

جای این ژانر در بازار کتاب ایران به شدت خالی است. اسمش را نمی دانم. کتاب هایی که در مورد یک کار اند، یک شغل خاص. معرفی آن شغل نیستند. آموزش آن شغل نیستند. حساب و کتاب خاصی ندارند. شرح تجربه های ریز اند. شرح اشتباهات کوچک و گاه خنده دار. شرح قلق های ریز و کوچکی که انجام آن کار را قشنگ تر می کنند. شرح دقت ها. شرح تجربه ها. و روایت قصه هایی که فقط در انجام کار پیش می آیند. لازم نیست چهارچوب و دسته بندی خاصی داشته باشند. فقط همین که آدم های با تجربه ی هر کاری این کتاب ها را بنویسند کافی است. این یک جور به اشتراک گذاشتن دانش آن کار است که به شدت ارزشمند است و متاسفانه در ایران معمول نیست.
آدم های خبره دوست دارند تجربه های ریز و سخت شان پیش خودشان بماند، آدم های بزرگ دوست ندارند اعتراف کنند که کجاها اشتباه کرده اند و...
از گوشه و کنار ترجمه دقیقا از همین ژانر است. تجربه های ریز آقای علی صلحجو از کار ترجمه.
تصور کنید آدم های خبره ی رشته های مختلفی کاری در ایران همچه کتاب هایی می نوشتند. مثلا مکانیک های ماشین. اگر تجربه های ریزشان در تعمیر مثلا پراید و پژو را از طریق کتاب های این جوری روایت می کردند... چه قدر اشتباهات مرگ آسای تعمیرکاران کم می شد. چه قدر تعداد کتابخوان ها زیاد می شد... یک خاصیت دیگر هم دارند این کتاب ها... به عنوان کسی که با آن شغل آشنایی نداری می روی سراغ این کتاب ها و انتهای داستان را می بینی و بعد یکهو یا علاقه مند می شوی و می روی سراغ کتاب های آموزش کلاسیک و یا بی خیال می شوی بی این که وقت را سر خواندن کلاسیک های آن رشته تلف کرده باشی...
کتاب آقای صلح جو را دوست داشتم. روایت صمیمی و به درد بخوری از ریزه کاری های امر ترجمه به دست داده بود که آدم را مشتاق می کرد. به آدم جسارت می داد و از طرف دیگر جاهای ترسناک و پیچ های خطرناک را نشان آدم می داد...
رضایت بخش بود خواندن این کتاب.

View all my reviews برف محضبرف محض by معین فرخی
My rating: 4 of 5 stars

برف محض را دوست داشتم.
مهمترین ویژگی اش برای من این بود که معین فرخی نمی خواست چیزی را اثبات کند. برخلاف خیلی از کتابهای کار اول که دوست دارند با زبان، با روایت های کج و معوج و معلق و غیرآدمیزادی، یا با طرحهای عجیب و غریب و وارونه و الکی پیچیده اثبات کنند که ما هم هستیم، معین فرخی توی این مجموعه داستان این رویه رو نداشت. مجموعه روایت هایی بود از زندگی، زندگی محض.
داستان چهارشنبه را دوست داشتم، یک روایت ساده و روشن از یک رابطه ی پرنوسان.
403 را دوست نداشتم. برایم سخت بودن دنبال کردن قصه....روایتش دوست داشتنی نبود.
اولین روزهای پاییز با این که انگار خوب جا نیفتاده بود، ولی باز دوست داشتنی بود: غم برادر کوچک بودن را با تمام جان حس کردم.
توصیف های نور سرد قرمز فوق العاده بود. رابطه ای که به انتها رسیده با سلیس ترین واژه ها توصیف شده بود... چسبید.
یک روز قبل و چند روز بعد احتمالا بهانه هایی خواهند بود که کتاب را بخرم و هدیه بدهم.
مرثیه ای بر یک مرد لاغر را دوست نداشتم... یک جورهایی با بقیه داستان ها همخوانی نداشت.
خورشید از میان درختان غروب می کند ساده و بی دست انداز بود.
و برف محض... از آن داستان های ریموند کاروری بود...
ارزش خریدنش را داشت.

View all my reviews چگونه با آمار دروغ  بگوییمچگونه با آمار دروغ بگوییم by حسین راهداری
My rating: 2 of 5 stars

ایده اصلی کتاب ترجمه یک کتاب آمریکایی به همین نام از دارل هاف چاپ 1954است. منتها نویسنده بومی سازی و به روز رسانی کرده و چند تا مثال ایرانی هم آورده و به اصطلاح ترجمه و تالیف کرده... کتاب نکته ی خاصی ندارد. نکات ابهام برانگیز آمار مثل جامعه آماری و ابزارهای آماری (میانگین و واریانس و میانه) و رگرسیون و بیان همبستگی و نه بیان علت ومعلولی و بازی با نمودارها را که اهل کار با آنها بازی می کنند و حقایق را وارونه جلوه می دهند تشریح کرده... کتاب آمار و مدلسازی کتاب مشترک سه رشته ی انسانی و تجربی و ریاضی در سال های دبیرستان است. ولی جالبش این است که این کتاب آن قدر خشک است که قریب به اتفاق دیپلمه های ایران از آمار درکی ندارند. من اگر معلم آمار دبیرستان بودم در کنار آن کتاب خشک و بی خاصیت، حتما نفری یک نسخه ازین کتاب را هم به بچه ها می دادم. البته مثال های کتاب دقیق نیستند و مثال های ایرانی خیلی خیلی بهتر و دقیقتری می توانست وارد این کتاب شود. نویسنده به بهانه ی این که مثال های کتاب آمریکایی قدیمی است خودش را وارد ماجرا کرده. ولی در عمل می بینیم که همان مثال های کتاب 70 سال پیش خیلی دقیقتر و مشروح تر از مثالهای امروزی وطنی هستند... باری کاچی به از هیچی.

View all my reviews گفت و گو با سایه یا بوف کور چگونه ساخته و پرداخته شد؟گفت و گو با سایه یا بوف کور چگونه ساخته و پرداخته شد؟ by حبیب احمدزاده
My rating: 2 of 5 stars

این کتاب سعی دارد با رویکرد نقد تکوینی و جست و جو در روابط بینامتنی به درک آثار صادق هدایت با تمرکز بر داستان بوف کور کمک کند. در رویکرد نقد تکوینی ویژگی زمانه ی نویسنده و اسناد به جا مانده از او به عنوان سند اصلی مطرح می شود. این که بوف کور در چه دوره ی تاریخی شکل گرفته و تحت تاثیر چه آثار هنری دیگری بوده است و...
کتاب نسبتا خوبی بود. یک نظریه وجود دارد که برای تولید بهتر باید مصرف بیشتری داشت. تاثیرپذیری های صادق هدایت از فیلم هایی که در پاریس می دیده و حبیب احمدزاده ردشان را در بوف کور و داستان کوتاه های هدایت پیدا کرده دلیلی بر این مدعاست. و نشان می دهد که چطوری ها بوده که صادق هدایت چند سر و گردن از هم نسلی هایش بالاتر بوده... او مصرف فرهنگی بیشتری داشته. هم فضای فرهنگی پاریس را بلعیده بوده و هم فضای فکری هندوستان را...
احمدزاده به علاقمندی های جغرافیایی هدایت (شهر ری) هم پرداخته... ولی به نظرم بزرگ ترین جای خالی کتاب، تحلیل سال های 1300 تا 1320 شمسی و فضای حاکم بر جامعه ی ایران بود. با توجه به ادعای نویسنده در ارائه ی دیدگاه تکوینی ارائه ی تحلیلی از حاکم شدن سیستم اداری بر جامعه، تشویق دیدگاه ها و نظام حاکمیتی رضاشاه در آن سال ها مطمئئا سرنخ های بیشتری از شکل گیری کتاب بوف کور می داد... احمدزاده می گوید که صادق هدایت علاقه ی زیادی به ایران باستان داشته. از طرفی یک فصل را هم به این اختصاص می دهد که بگوید دانسته های اسلامی صادق هدایت غلط و ناچیز بوده. در حالی که اگر فضای حاکم بر جامعه ی ایران آن روزها را هم وارد کتابش می کرد دیدگاهی به حق تر در مورد صادق هدایت ارائه می داد.
کتاب جهت گیری خصم آمیز ندارد و خوشخوان است و به آدم این دید را می دهد که بفهمد چرا صادق هدایت صادق هدایت شده و چرا با بوف کور ماندنی شده است...

View all my reviews ماندن در وضعیت آخرماندن در وضعیت آخر by Thomas A. Harris
My rating: 4 of 5 stars

اطلاق نام روانشناسی به تم این کتاب به نظرم کم لطفی است. مثل کتاب های بازاری قفسه روانشناسی شهر کتاب ها نبود. یک مدل سازی ساده ولی به شدت کاربردی از رفتارهای متقابل آدمی است. من از تشریح مدل آقا و خانم هریس در این کتاب به شدت لذت بردم. مدلی که ساد، قابل فهم و بسیار کاربردی است از آن کتاب های یادگرفتنی بود که چند بار باید هی از نو به هایلایت شده های صفحاتش نگاه کرد و مرور کرد...

View all my reviews اول عاشقیاول عاشقی by Judith Hermann
My rating: 2 of 5 stars

راضی کننده نبود برام.
اون فاصله ای رو که استلا از شوهرش جیسون داره عالی توصیف کرده بود. جیسون شوهر استلاست. جیسون پدر دخترشونه. جیسون کار می کنه. پول در میاره. استلا زندگی آرومی داره... ولی وقتی میسترپفیستر روانی مزاحم استلا میشه و می خواد که باهاش سر صحبت رو باز کنه، جیسون کمک زیادی نمی تونه به استلا بکنه. استلا نامه هایی رو که میستر پفیستر بهش می ده نمی خونه و یه راست تحویل جیسون می ده. ولی جیسون حمایت خاصی نمی تونه بکنه. این که استلا در طول رمان به جیسون زنگ نمی زد برام وحشتناک و کلافه کننده بود... رو مخم بود. اون تیکه هایی که استلا مادر آواست و رابطه ی مادر دختری یه زن میانه سال رو عالی روایت کرده بود. ولی ته ماجرا، به خشونتی می رسه که من انتظار داشتم در میانه ی کار می دیدمش. اصلا غیرقابل پیش بینی نبود برای من... غافلگیر نشدم.... شاید برای خواننده ی آلمانی جذاب بوده. غافلگیر کننده بوده. ولی برای من ایرانی نبود.
برای من ایرانی توصیف های یودیت هرمان از شهرک آروم و زندگی آروم و دوچرخه سواری و جنگل و هوای مرطوب جذاب بود!!!

View all my reviews چگونگی رشد و فروپاشی اقتصادچگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد by Peter D. Schiff
My rating: 3 of 5 stars

در اصل نویسنده ی کتاب ایروین شف است. پدر پیتر و اندرو. او یک اقتصاددان بود و هنگام مسافرت و در ترافیک برای پسرهایش قصه های اقتصادی تعریف می کرد. قصه هایی خنده دار که مهم ترین مفاهیم اقتصاد کلان را در مغز پسرهایش حک می کردند. داستان جزیره ی اوسونیا در نگاه اول خنده دار و جالب است، ولی بعد که نگاه می کنی می بینی چه قدر با ظرافت مفاهیم غیرقابل تصور اقتصاد کلان را توضیح داده. ایروین این داستان ها را اولین بار در کتاب "بزرگ ترین کلاه بردار دنیا: چگونه دولت شما را لخت می کند، غارت می کند و می چاپد" چاپ کرده بود. سی سال بعد پسرهایش به آن قصه ها داستان بحران مالی 2008 آمریکا را هم اضافه کردند و کتاب را به روز کردند.
راستش من فصل های اول کتاب را خیلی دوست داشتم. آن فصل هایی که در مورد نوآوری و پیدایش سرمایه صحبت کرده بود. آن فصل هایی که در مورد پیدایش دولت صحبت می کرد و با داستان ماهی ها به ظرافت معنای پشتوانه ی طلا را برای ارزها توضیح داد. و قشنگ ترین فصل کتاب برایم آن جایی بود که نشان می داد چطور آمریکا با استفاده از دلار ملت های دیگر جهان را غارت کرد... عالی توضیح داده بود این ها را....
ولی فصل های آخر به نظرم خیلی عجولانه آمدند. آن ها هم در مقام تمثیل خیلی قشنگ بودند. ولی حس کردم هم به خاطر ترجمه ی بد و هم به خاطر عجولانه نوشته شدن آن طور که باید و شاید فرآیند بروز بحران را توضیح نداده بود. ساده سازی های فصل های پایانی زیاده از حد بود. در حالی که می توانست به زیبایی بازار مشتقات مالی را توضیح بدهد و بحران را کامل بگوید...
از آن کتاب هاست که جان می دهد برای هدیه دادن...

View all my reviews کودتا: ۱۳۳۲،  سیا و ریشه‌های روابط ایران وایالات متحده در عصر جدیدکودتا: ۱۳۳۲، سیا و ریشه‌های روابط ایران وایالات متحده در عصر جدید by Ervand Abrahamian
My rating: 4 of 5 stars

کتاب از یکی از آبدارچی های شرکت به دست من رسید. آبدارچی دیگر به یک مناسبتی این کتاب را به او تقدیم کرده بود وبه عنوان یک تشنه ی کتاب رسید به دست من. جذاب بود. وقتی شروع به خواندن کردم به عمق بی سوادی خودم در مورد تاریخ اخیر ایران پی بردم و تشنه شدم. آبراهامیان نفت و ماجرای آن در ایران و کشمکش های آن را با جذابیت هر چه بیشتر روایت کرده بود. تشکیلات متروکه ی انگلیسی ها در نفت سفید و روستاهای اطراف را به عینه دیده بودم. ولی روایت حضور تصاحب گرانه ی آن ها را نخوانده بودم... بعد متوجه شدم که مترجم کتاب هم از آن آدم های چپ و با دل و جرات است: ناصر زرافشان. (ترجمه ی نشر نی مثل این که اشتباهات وحشتناکی دارد. ولی ترجمه ی ناصر زرافشان خوب بود.) ترجمه نرم و روان بود. روایت های کتاب مستند و دقیق بود و چهره ای که از مصدق ارائه می داد جذاب بود.
قبلا به دیدار شهدای 30 تیر در ابن بابویه رفته بودم، بارها از خیابان 30 تیر رد شده بودم، ولی هیچ وقت روایت دقیق آن چه در 30 تیر اتفاق افتاد را نخوانده بودم. به لطف آبراهامیان و جناب آقای زرافشان توانستم...
روایت روزهای کودتا تلخ بود...
و نتیجه گیری کتاب:
"ایران سال 1358 تازه به ایران سال های 30 تا 32 می رسید. به سخن دیگر، ایران که در این منطقه نخستین کشوری بود که نفت خود را ملی کرد، تبدیل به یکی از آخرین کشورهایی شد که این روند را به سرانجام رساندند...." ص 276
و شاه نادانسته یک اپوزوسیون مذهبی را را جایگزین اپوزیسیون سکولار کرد که در درازمدت نشان داد خیلی سرسخت تر از آن اپوزسیون سکولار است... ص 282
از آن کتاب هاست که خواندن شان واجب است...

View all my reviews